Využijte dotace a zateplete svůj dům

Novostavby to neřeší

Novostavby domů aktuálně se zateplením nemají problém. Obvykle je totiž už součástí projektu. Málokdo si postaví dům, který by nebyl zateplený. Bylo by to zbytečné a za pár let by zateplování musel majitel stejně řešit. Takže lidé, kteří si kupují domy postavené v posledních několika letech, tuto starost vůbec řešit nemusí. Navíc řada domů už se staví jakožto pasivních, takže v otázce energií a jejich úniků už je to úplně jiná „liga“ než běžné starší domy.

Zateplování starších domů

Je jedno, jestli je váš dům starý 10 let nebo 100 let. Pokud není zateplený, tak přes zdivo dochází k přirozeným únikům tepla. V minulosti to lidem až tak nevadilo, protože to bylo normální. Ale čím jsou energie dražší, tím více lidí uvažuje nad tím, jak platit méně a přitom o své draze placené teplo nepřicházet. Řešením může být nejen výměna oken, ale právě i zateplení stěn, stropů, úprava podlah či střech. A protože nic z toho není levné, nabízí stát už po několik let různé typy dotací.

Dotace nejsou pro každého

Nevýhodou státních dotací určených na zateplení domů je, že nejsou určené pro všechny. A peněz určených na dotace není tolik, aby se dostalo na každého. V tomto případě tedy platí, že „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Jakmile je dotační fond vyčerpán, nabídka končí. A ti, na které se nedostalo, musejí trpělivě vyčkávat na další kolo. A nebo si vše musejí zaplatit ze svého.

Žádost

Fakt, že přijdete se žádostí o dotaci na zateplení domu včas, ještě neznamená, že ji dostanete. Platí totiž různé podmínky, které musí žadatel o dotaci splnit – pokud nedokáže splnit byť jedinou, dotace mu přiznána není. Přitom žádat o dotaci může být i docela složité, a tak řada lidí raději využívá pomoci firem, které se na žádosti o dotace specializují – služby takové firmy je sice třeba zaplatit, ale zase máte jistotu, že je vše správně a že vaše žádost projde a dotaci získáte.

Dotační podmínky

Nyní se na to podívejme podrobně. Chcete zateplovat dům. Už jste se odhodlali a dotační kolo je v běhu. Co musíte splnit, abyste uspěli a získali státní příspěvek? Nabídka se vztahuje nejen na zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah, nýbrž i na výměnu oken a dveří. Dostat můžete až 650 000 Kč, ale nejvíc to může být 50 procent z vašich celkových výdajů. Výsledná částka závisí na velikosti zateplované plochy. Žádat musíte online a pouze na budovy se stavebním povolením před rokem 2013. Doložit musíte všechny požadované dokumenty, ale žádat můžete kdykoliv – před začátkem zateplování nebo klidně až poté. 

Zajímavá je i poslední verze s označením Light, která je určena jen pro určitou skupinu obyvatelstva (například seniory) a na zateplení nabízí příspěvek až 150 000 Kč. I u ní je nutné splnit všechna přísná pravidla a doložit veškeré podklady.

Přečtěte si také Kolik pater bude mít váš dům? nebo Systémy a zařízení pro využití ekologických zdrojů

Fotografie