Kolik pater bude mít váš dům?

Hned na úvod je třeba říct, že neexistuje univerzální volba, která bude ideální pro všechny. Výběr typu domu je ale rozhodnutí na celý život, a proto byste měli zvážit všechna pozitiva i negativa. Porovnáme si tedy patrový dům a bungalov z finančního, provozního a architektonického hlediska. 

V prvé řadě berte v úvahu pozemek, na kterém budete chtít dům vystavět. Bungalov totiž zabírá velkou plochu, proto není vhodný na malé pozemky. Právě na ty bude vhodnější patrový dům a ušetřený prostor budete moci využít k výstavbě zahrady, terasy nebo bazénu. Pokud se rozhodnete pro bungalov, počítejte také s tím, že tento typ domu zpravidla nebývá podsklepený, a pokud má podkroví, využívá se jen jako skladovací prostor.

Jaký typ domu pro vás bude nejlepší?

Pokud bychom měli zjednodušeně určit, pro koho je vhodnější bungalov a pro koho patrový dům, odpověď by byla následující. Bungalov je ideální pro bezdětné páry, případně pro páry s jedním dítětem. Bungalov se může jevit jako ideální pro rodiny, které jsou zvyklé žít pospolu a nevyžadují tolik vlastního prostoru a soukromí.

Nespornou výhodu bungalovů představuje i absence schodů, což ocení především senioři. Bungalov je také mnohem jednodušší zařídit jako bezbariérový dům.

Pokud je rodina početnější, patrový dům se dá snadněji uspořádat tak, aby bylo respektováno soukromí jednotlivých obyvatel domu. U patrových domů je navíc výhodou vytápění, protože je úspornější. Vzhledem k tomu, že bungalov disponuje větší plochou obalu stavby, dochází k větším tepelným ztrátám. Pro minimalizaci tepelných ztrát se doporučuje dům ve tvaru krychle, čemuž má patrový dům blíž.

Fotografie