Jak zabránit tepelným ztrátám?

Zateplení

Tepelné ztráty jsou jiné označení pro úniky tepla. Dům sice na první pohled nemá žádné díry, ale přesto někudy teplo utíká. Pokud jde o starší nemovitost, tak nejzákladnějším a nejdůležitějším řešením bývá zateplení domu. A nejde přitom pouze o zateplení stěn, jak si řada lidí myslí. Pokud chcete snížit tepelné ztráty na minimum, je potřeba zateplit také střechu, stropy a podlahy. Díky tomu se tepelné ztráty výrazně sníží. Problém je v tom, že musíte zvolit správný těsnící materiál a nejspíš to nezvládnete sami, nýbrž budete potřebovat pomoc odborné firmy. A to není levné.

Výměna oken

Dalším místem, kudy teplo z domu nejčastěji uniká, je kolem oken. Pokud máte stará okna, je velmi pravděpodobné, že jsou ve špatném stavu. Ověřit si to můžete buď termokamerou, která dobře ukáže, kudy teplo utíká – nebo si zkrátka v zimě dejte k oknu ruku a jasně ucítíte, jak tudy táhne chladný venkovní vzduch. Řešení existuje jediné – výměna oken. Okna můžete vyměnit za plastová, případně za kvalitní dřevěná. Obojí má své výhody a nevýhody. Ale jasné je, že tepelné ztráty to výrazně sníží.

Lepší způsob topení

Leckdo neví, že tepelné ztráty vznikají i kvůli špatnému zdroji tepla. Ať už máte kotel nebo krbová kamna, tak je možné, že způsobují zbytečné úniky tepla – teplo utíká do komína, namísto aby všechno šlo k vám domů. I na to existuje řešení. Odborníci doporučují pořídit si například krbová kamna integrovaná do komínu. Ta snižují tepelné ztráty a jsou navíc ekologičtější. Nebo je skvělým řešením podlahové topení – díky němu budete mít krásně teplé podlahy, nebude vám chladno a teplo zkrátka nemá kam utíkat – sálá jen k vám domů. Případně vsaďte na tepelné čerpadlo, které je šetrné k přírodě a zajistí vám teplo mnohem levněji.

Větrání

Krize přichází v zimě. Všichni víme, že bychom měli větrat, aby se v domácnosti vyměnil vzduch, lépe se nám dýchalo a nevznikaly plísně. Jenže když otevřete okno, rázem se vám doma ochladí a cenné a drahé teplo nenávratně mizí. Proto řada lidí řeší toto dilema – větrat nebo nevětrat? Odpověď je – větrat. Krátce a intenzivně. Otevřete okna třeba jen na tři až pět minut, ale dokořán. Díky tomu se rychle vymění vzduch v místnostech. Teplo sice uteče, ale neuteče ho tolik, protože za tu krátkou dobu to zkrátka nestihne – nevychladí se vám zdi ani podlahy. Pocitově sice budete mít doma chladněji, ale velmi rychle se domácnost zase vytopí. A zabráníte tím vzniku plísní na zdech.

Přečtěte si také Kolik pater bude mít váš dům? nebo Montované domy jsou hit

Fotografie