I bytový dům potřebuje péči

Správcovská firma

Máte-li svůj dům, víte, kolik je s ním starostí. A nejde jen o pravidelný úklid a údržbu kolem domu, ale i o drobné či větší opravy na samotném domě nebo uvnitř něj. A teď si představte několikanásobně větší dům s mnohonásobně více obyvateli. Je logické, že bude potřebovat mnohem větší a častější údržbu než běžný rodinný dům.

A protože obvykle není v moci jeho obyvatel postarat se o něj, dělá to správce – respektive firma, kterou si na to majitelé či nájemníci bytů najmou. Služby takových společností jsou většinou k nezaplacení, protože se jejich pracovníci postarají nejen o základní úklid a například sekání trávy na pozemku okolo domu, ale zajistí i pomoc v případě havárií a často na telefonu fungují 24 hodin denně.

Čas na rekonstrukci

Běžnou údržbu a úklid bytového domu obstará najatá firma. Ale to je jen úplný základ. Technologie totiž zastarávají a stavba potřebuje péči. A čím je bytový dům starší, tím více je jasné, že jednou přijde čas na rekonstrukci. Nebo na revitalizaci. Oba termíny jsou si hodně podobné a řada lidí si je proto plete, ale v našem případě je to celkem jedno – zkrátka jednou dospějete k názoru, že bytový dům potřebuje větší zásah, protože takhle už to dál nejde. A začne hledání, domlouvání se všemi obyvateli, nutné kompromisy, čas na velkou půjčku, poté dohlížení na rekonstrukci, nadšení nájemníků a stěžování části z nich na nedodělky – a pak si už užíváte zrekonstruované části a splácíte dluh, který jste si všichni dohromady na rekonstrukci vzali.

Nejčastější rekonstrukce bytových domů

A jaké nejčastější rekonstrukce se na bytových domech provádějí? Typicky jde o zateplení fasády, výměnu oken a výměnu vchodových dveří. Častá je instalace výtahů. Velmi často se obyvatelé bytového domu shodnou na zasklení balkonů. Někdy se dokonce rozhodnou, že bytový dům bez balkonů dostane balkony, což je možné udělat, ale jde o velmi nákladnou záležitost. Běžná je rekonstrukce schodiště, výměna střechy, oprava sklepů. Je toho více než dost a na bytovém domě je zkrátka pořád co měnit a co zlepšovat.

Moderní technologie

S příchodem nových technologií stojí před další výzvou opět i majitelé bytových domů, případně vlastníci bytů v nich umístěných. Náhle zvažují, jestli nenahradit stávající (a možná drahý) způsob vytápění nějakým levnějším – co třeba tepelné čerpadlo? Nebo přemýšlejí, jestli by se na jejich bytový dům vyplatilo nainstalovat fotovoltaické panely.

Zkrátka, s bytovým domem je víc starostí než si leckdo dokáže představit. Ale tak je to se všemi nemovitostmi a musí se s tím zkrátka počítat.

Přečtěte si také Systémy a zařízení pro využití ekologických zdrojů nebo Využijte dotace a zateplete svůj dům

Fotografie