Jaké podlahy si můžete pořídit?

Dřevo

Pokud milujte přírodní materiály a nechcete doma žádné napodobeniny, můžete sáhnout po dřevu. Dřevěné podlahy se hodí na chaty i chalupy, ale leckdo je dává i moderních novostaveb. Dřevo je hřejivé, se správnou péčí vám dlouho vydrží a je hodně odolné. Jeho nevýhodou je, že potřebuje údržbu – jednou za čas je potřeba přebrousit ho a přetřít, případně napustit. Musíte ho chránit proti dřevokazným houbám i hmyzu. Ale za ideálních podmínek vás přežije.

Lino

Levnou variantou je linoleum. To je ideální do kuchyně nebo do chodby. Není drahé, je poměrně hřejivé, snadno se udržuje. Jeho nevýhodou je, že není tak odolné a nevydrží dlouhodobou zátěž. Prodávají se sice i zátěžová lina, ale i tak může dojít k jejich poškození. Oprava je pak složitá a často nemožná – to už se spíš vyplatí koupit nové. Lino je také potřeba k podlaze přilepit, aby neklouzalo a dobře drželo, přičemž jeho okraje je vhodné zafixovat lištami.

Dlažba

Velmi odolná, trvanlivá, odolná proti zátěži, hezká. Přesně taková je dlažba. Hodí se do kuchyně, koupelny, chodby nebo na toaletu. Tak snadno se neponičí – a pokud se to stane, stačí vyměnit jednu dlaždici za novou a je opraveno. Dlažba může mít i protiskluzový povrch. A výhodou je, že si ji můžete vybrat v různých designech, tvarech i velikostech. Může být velmi levná i hodně drahá. Obložit si v podobném stylu můžete také stěny (například na toaletě či v koupelně), vnitřní parapety, krb a tak dále. Váš domov pak bude dokonale ladit.

Vinyl a lamino

V posledních letech získávají na popularitě vinylové podlahy a laminátové podlahy. Druhé jmenované jsou výhodné do prostor, kde je hodně vysoká zátěž, protože laminát se jen tak nepoškodí. Velmi snadno se přitom pokládá, protože se jedná o plovoucí podlahu, která se zaklesává desku do desky.

Vinylové podlahy jsou navíc překvapivě hodně odolné, tak snadno se nepoškodí a jsou pružné. Chodí se po nich velmi příjemně a velice dobře se udržují. Jsou sice o něco dražší, ale investice do nich se z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí.

Koberce

Už se vám vaše stará podlaha nebílí, je poškrábaná a místy poškozená, ale na novou nemáte? V tom případě může být efektivním řešením zakoupení celoplošného koberce. Ten starou podlahu dokonale zakryje, bude se vám po něm příjemně chodit, bude vás hřát a stane se ideálním prostorem pro hry vašich dětí. Co se týká údržby, postačí vám běžný vysavač. Horší je to s případnými skvrnami, které je potřeba odstraňovat co nejdříve a vhodnými prostředky, aby na koberci nezůstávaly. Jednou za čas můžete koberec vyčistit parním vysavačem, který zlikviduje roztoče a jiné mikroorganismy a zbaví vás neviditelné špíny.

Přečtěte si také Kolik pater bude mít váš dům? nebo Jak zabránit tepelným ztrátám?

Fotografie