Jak funguje Airbnb?

Co je Airbnb?

Jedná se o společnost Airbnb Inc., která má sídlo USA. Vznikla v roce 2008 v San Franciscu a její zakladatelé měli prostý, ale chytrý cíl – vytvořit webovou stránku, která by lidem nejen pomáhala najít vhodné ubytování v lokalitě, o niž mají zájem, ale která by i provozovatelům ubytování umožnila lépe a snadněji nabízet jejich prostory. Možná si říkáte, že takových firem a portálů existuje mnoho a hotel či penzion si můžete najít i jinak. Ale Airbnb na to šlo od počátku jinak. Nezaměřovalo se totiž na oficiální ubytovací zařízení, ale na ubytování v soukromí – tedy typicky v soukromých bytech, na chatách a tak dále.

Původní myšlenka

Myšlenka pronájmu nevyužívaného bytu hostům, a to třeba i jen na jednu noc, je naprosto geniální. A zakladatelé Airbnb na ni přitom přišli náhodou. Dva bývalí spolužáci Brian Chesky a Joe Gebbia si chtěli pronajímat podkrovní byt, ale nájem byl nad jejich možnosti. A tak se rozhodli umístit do obývacího pokoje nafukovací matrace a nabídnout je jakýmkoliv zájemcům k přespání. O nic jiného v tu chvíli nešlo – zkrátka jen potřebovali peníze na zaplacení nájmu. Ale jejich myšlenka se ujala, byl o ni zájem. A tito dva mladíci došli k závěru, že lidí, kteří by měli zájem o jednorázové přespání v soukromém bytě a nikoliv v drahém hotelu, bude určitě více. A tak o rok později založili webovou službu Airbnb.

Jak funguje Airbnb?

Princip fungování Airbnb je poměrně prostý a vychází z původního konceptu obou zakladatelů společnosti. Máte nemovitost nebo jen místnost, kterou můžete nabídnout k ubytování? Vytvoříte si na webu společnosti Airbnb svou osobní stránku s profilem. Vyplníte co nejvíce informací o ubytování, doplníte fotografiemi. Zájemci o ubytování si pak nabídky prohlížejí a mohou vás mimo jiné kontaktovat i prostřednictvím soukromé zprávy. Pokud už u vás ubytovaní byli, mají možnost ubytování přímo na vašem profilu hodnotit, komentovat, dávat doporučení.

Popularita Airbnb

Ačkoliv je myšlenka ubytování v soukromí naprosto geniální, ne všechny státy světa s ní souznějí. V některých zemích je totiž problém s legislativou, a tak Airbnb měla leckde problém prosadit svou vizi. Ale jak je vidět ze stávající nabídky, daří se jí to a o ubytování přes Airbnb je velký zájem – jak mezi hostiteli, tak mezi hosty.

Během prvních tří let fungování se Airbnb podařilo získat 119,8 milionů dolarů z fondů rizikového kapitálu. Například v roce 2016 se přes Airbnb ubytovalo v Česku asi 710 000 lidí. A v roce 2020  existovalo jen v Praze více než 13 tisíc nabídek ubytování přes Airbnb.

Přečtěte si také Kolik pater bude mít váš dům? nebo Kotel na tuhá paliva – ano či ne?

Fotografie