Typy topných systémů

Vyřadit svůj starý topný systém a nahradit ho novým, o kterém sotva něco víte, může být poněkud obtížné. Pokud však vlastníte stárnoucí jednotku, která již potřebuje vyměnit, je třeba zjistit si, jaké systémy na trhu momentálně existují a který bude pro vás nejvhodnější.

 

 

 

Pec

U pece (obvykle poháněné plynem) je vzduch vytlačován řadou kanálů. Ty distribuují ohřátý, klimatizovaný vzduch po celém domě. Zatímco pece mohou ohřívat vzduch elektřinou, propanem nebo olejem, většina domácností v využívá zemní plyn.

 

Kotel

Dalším běžným topným systémem jsou kotle. Posílají horkou vodu nebo páru potrubím k vytápění. Jsou výrazně dražší na instalaci a jejich provoz stojí více peněz.

Důvodem, proč jsou pece a kotle známé jako systémy ústředního vytápění, je to, že teplo se vyrábí v centrální části domu a poté se rozvádí po celém domě.

 

Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla lze použít jak k vytápění, tak i k chlazení domu. Spíše než k jeho přímé výrobě (jako v plynové peci) používají k přenosu tepla chladivo a elektřinu. Díky tomu jsou často mnohem účinnější než jiné typy topných systémů. Bohužel nejlépe fungují v mírném klimatu, kde teploty zřídka klesnou pod bod mrazu.

 

Hybridní vytápění

Hybridní vytápění kombinuje energetickou účinnost tepelného čerpadla s výkonem plynového kotle. Většinu času bude tepelné čerpadlo fungovat k vytápění a chlazení vašeho domova. Pec se rozběhne pouze při extrémních teplotách.
A protože se nespoléháte pouze na jeden systém, snížíte tím značné namáhání obou jednotek, čímž také výrazně snížíte potřebu oprav a výměn.

 

Sálavé vytápění

Sálavé vytápění posílá teplou vodu nebo elektrické teplo speciálními trubicemi umístěnými v podlaze (a někdy i ve stropě nebo stěnách). Teplo může být vyráběno ropou, plynem, propanem nebo elektřinou.

Zatímco rozvod sálavého vytápění může mít dlouhou životnost, opravy se v případě problému mohou velmi prodražit.

Fotografie