Výhody a nevýhody vegetačních střech

Vegetační střechy jsou moderním stavebním prvkem pro ozelenění a zlepšení klimatu v okolí staveb. Pod tímto pojmem se skrývá zahradnické a také stavební řešení střech s vrchní rostlinnou vrstvou. Jaké jsou její výhody a nevýhody?

 

 

 

Výhody

 

Zlepšuje drenážní systém

Udržitelná drenáž je důležitou součástí každé budovy jako způsob, jak čelit záplavám v případě nadměrných srážek. Kontrolovat vodu pomáhají hlavně sítě potrubí napojené na kanalizaci. Vegetační střechy však vodu ukládají v rostlinách a substrátu, než je přirozeně uvolněna zpět do vzduchu.

 

Prodlužuje životnost střechy

Střecha je neustále pod útokem různých živlů - musí se umět dostatečně vypořádat nejen s větrem a deštěm, ale také s ultrafialovým zářením a kolísajícími teplotami.

U vegetačních střech je dokázané, že zdvojnásobují nebo dokonce ztrojnásobují životnost střechy. Bariéra zeleně pomáhá chránit vodotěsnou membránu pod ní a zajišťuje, že životnost vaší střechy vydrží desítky let.

 

Lepší tepelné podmínky

Jednou z nejpřínosnějších výhod zelené střechy je bezpochyby její tepelný výkon a je až ohromující, o jak velký rozdíl se může jednat. Jedním z největších problémů, s nimiž se typická střecha potýká, je špatná izolace, která vede k značným tepelným ztrátám v zimě a parným podmínkám v letních měsících.

Realizací zelené střechy můžete zajistit zlepšení energetické účinnosti a také omezit používání klimatizace. Rostliny absorbují sluneční energii, a proto v létě snižují teplotu střechy, zatímco v chladnější zimě napomáhají tepelné účinnosti tím, že zadržují teplo uvnitř.

 

Pomáhá životnímu prostředí

Uvolňování oxidu uhličitého je jedním z klíčových faktorů přispívajících ke globálnímu oteplování, a proto byla vláda pověřena plněním přísných nároků EU do roku 2020. Zelené střechy jsou pro to ideální. Podle UKQBC se 44 % celkových emisí CO2 uvolňuje z budov.

 


Nevýhody

 

Vyšší náklady než tradiční střechy

Bohužel, vegetační střechy bývají o něco dražší než ty tradiční. Jedná se však o investici, která vám své náklady vynahradí. Pakliže vezmeme v úvahu řadu výhod, které jsme zmínili výše, neexistuje žádný pádný důvod, proč by měly náklady při vašem rozhodování hrát důležitou roli.

 

Vyšší hmotnost

Není pochyb o tom, že zelené střechy jsou těžší a jako takové vyžadují větší konstrukční podporu. Vegetační střechy obvykle přidají 50 až 200 kg/metr čtvereční ke stávající střeše.

 


Vyžaduje zvláštní údržbu

Se svou zelenou střechou byste měli zacházet jako se zahradou a jako taková bude vyžadovat zalévání, krmení a plenění. Můžete se o ni starat vy sami nebo zaměstnat někoho, kdo se o prostor postará za vás.

Fotografie