Kotel na tuhá paliva – ano či ne?

Návrat k tuhým palivům

Kdo topil elektřinou, byl king. Kdo topil plynem, byl naprosto normální. A na toho, kdo topil uhlím, se koukalo skrz prsty jako na někoho, kdo cíleně ničí ovzduší a je mu jedno, že planeta kvůli němu umírá. Dnes je všechno jinak a energetická krize zcela otočila priority mnoha lidí. Z vytápění elektřinou se stala záležitost pro bohaté. Plynové kotle jsou ohrožené možným nedostatkem plynu. A kotel na tuhá paliva? To je jistota, že vám bude teplo, protože dřeva a uhlí je pořád dost. Takže se spousta lidí narychlo začala vracet právě k tomuto typu vytápění.

Krbová kamna

Pokud hledáte alternativní způsob vytápění, abyste ušetřili na nákladech za plyn i elektřinu, nemusíte hned předělávat celou topnou soustavu a kupovat za stovky tisíc kotel na tuhá paliva. Zajímavou možností je pořízení krbových kamen, která můžete doma postavit v podstatě kamkoliv – jen je nutné zajistit kolem nich dostatečný prostor, aby nic neshořelo, a udělat pro ně komín. Což je docela snadné. Pak už si doma můžete přitápět dřevěnými polínky, je vám příjemně teplo, topíte levně a ještě to s sebou nese příjemnou, pohodovou atmosféru.

Výhody kotle

Investovat do kotle je také jednou z možností. Ale kvůli různým normám a ekologickým nařízením už se prodávají jen ekologičtější kotle, které tolik neznečišťují vzduch a jsou tedy dražší než ty staré. Sto tisíc tu není žádná částka. Investice se vám ale přesto může brzy vrátit.

Uhlí a dřevo jsou jsou relativně levná paliva. Navíc jsou uhlí a dřevo poměrně snadno dostupné, a po objednání k vám do pár dní přijde plně naložený náklaďák s palivem (klidně rovnou i naštípaným). Nemluvě o tom, pokud máte vlastní les. Pak můžete mít přímý zdroj přímo pod nosem.

Kotle na tuhá paliva jsou obecně velmi spolehlivé a snadno se udržují. Při topení vhodným palivem a správné údržbě komína vám kotel vydrží i desítky let.

Nevýhody kotle

Kotel na tuhá paliva má samozřejmě i své nevýhody. Například je náročný na obsluhu. Nestačí vám jen doma otočit termostatem, ale musíte kotel vyčistit, mít neustále zdroj papíru, dřevěné třísky, často přikládat, starat se o budoucí zásobování i o to, kam ukládat dřevo a uhlí, aby mohlo vysychat.

Dalším velkým tématem jsou emise. Ty zde samozřejmě jsou. Ale záleží na tom, čím topíte. Vypouštění emisí do ovzduší z kotlů na tuhá paliva je větší než u jiných typů vytápění, ale třeba topení dřevem ovzduší zase až tolik neškodí.

Je prokázáno, že teplo z kotle na tuhá paliva se vám doma bude šířit až za delší dobu oproti teplu z jiných zdrojů. Navíc budete z kotelny vždy zašpinění, budete řešit třeba i dehtování kotle a jiné nečekané problémy. Je to zkrátka dřina a teplo si v tomto případě skutečně musíte zasloužit.

Přečtěte si také Tipy, jak obměnit interiér nebo Fasáda toho o vás i o vašem domě mnohé prozradí.

Fotografie