Fasáda toho o vás i o vašem domě mnohé prozradí

Před několika lety na oblíbenosti získaly pestrobarevné nátěry, ale nyní se znovu vracíme k umírněnějším, tlumenějším a přirozenějším odstínům. Do trendů se také znovu vrací šedá, kterou designéři kombinují již se zmíněnými přírodními materiály. Fasády pak skvěle zapadají například do přírody a zároveň působí elegantně.

Pohrajte si s povrchovou úpravou

Osobitý charakter může každému domu dodat nejen použití zajímavé barevné kombinace či efektních obkladů. Svéráznou podobu fasádě propůjčují i nejmodernější povrchové úpravy omítek a různé strukturované povrchy. Zdánlivě nevýrazný a pro někoho dokonce nudný dům pod takovým kabátem rázem ožije. Technologické zpracování povrchů se neustále vyvíjí a nedá se říci, že by jen jeden typ povrchu byl právě trendem. K jednoduchým tvarům současné architektury dobře ladí dokonale vyhlazené a filcované omítky, u nichž lze dosáhnout až sametového povrchu. Na druhé straně jsou stále módní i strukturované povrchy, ke kterým patří klasické zatírané a rýhované struktury. Překvapivě se v módě stále drží i omítky břízolitového typu, kde lze hovořit o jisté renesanci této strukturální povrchové úpravy. Velmi efektně pak mohou působit kombinace filcovaných omítek se strukturovanými.

Technické parametry fasády

Fasáda samozřejmě ale není jen o estetickém ztvárnění a designu. Především totiž chrání dům před mrazem, deštěm a vlhkostí. Abychom zvýšili životnost zdí domu, je potřeba o fasádu pravidelně pečovat.

Výběr fasády by měl splňovat i určité technické požadavky. Výběru materiálů a technickému řešení bychom měli věnovat minimálně stejnou péči jako vzhledu – hlavní funkcí každé fasády je ochranná a izolační. Podle druhu podkladní vrstvy (zateplená/nezateplená fasáda, typ izolantu apod.) a klimatického zatížení mohou zákazníci volit materiály na akrylátové, silikonové, silikonsilikátové, silikátové nebo minerální bázi. Materiál a konkrétní technické řešení fasády může být přitom limitující při výběru samotného designu.

Ať už stavíte nový dům nebo rekonstruujete starý, volba nové fasády bude z těch příjemnějších rozhodovacích procesů a může se zapojit celá rodina. Myslete na to, že fasáda je vaší vizitkou a neměla by se okoukat.

Fotografie